Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po pěti letech opět povstala bestie z Havlíčkova Brodu s novou fošnou. A přiznám se bez mučení, že jsem se těšil. Moc. Jejich předchozí album „Politika života“ jsem od té doby protočil nesčetněkrát, i když ho provázely četné dětské nemoci. A co nabízí novinka? Politický hip-hop pro hardcoreová doupata. Dětské nemoci jsou pryč, MEMENTO MORI se naučili pracovat nápaditěji s podklady, snaží se žánrové klišé sterilních kolovrátkovitých beatů sem tam okořenit živými prvky. Těch pět let je znát, není to uspěchané jako u většiny neklidných mladých spolků, jež chrlí jedno nedozrálé demo za druhým.
Zhruba jeden a půl songu hyzdí „pubescentní akné“, na kterém se MEMENTO MORI zvukově snaží tlačit na pilu a přidávat trochu násilně kytary, což bude právě na Metalopolis znít asi divně, ale tudy jejich cesta zcela jistě nevede. Kluci s tím dál nepracují a výsledek působí, jakoby tyto aranže stavěla pop-punková kapela, která chce znít jako tvrdý hardcore. Kdykoliv k tomu dojde, mám pocit, že poslouchám nepovedený dětský klon LIMP BIZKIT, a někdy, když se přidá melodický zpěv, tak i LINKIN PARK. Bezzubý nu-metal. Tudy NE. Čímž neříkám, že obecně rockový tunning v hip hipu nefunguje, ostatně například moji oblíbenou pecku „La Rage“ od agitátorky KENY ARKANY mám zařazenou ve zlatém fondu, ale jistě uznáte, že zde to vyznívá o poznání jinak.
Hlavní artiklem MEMENTO MORI jsou samozřejmě texty a témata vycházející z hardcore scény, zasazené do hip-hopových kulis. S tím souvisí i to, že krom sociálních témat mají kluci tendenci řešit sami sebe a já to chápu, protože s tím, co a jakým způsobem tvoří, musí určitě narážet. S tím úzce souvisí track „Primitivní hudba“, který vlastně řeší jedno z typických hoperských témat, tedy to, kdo jsou, „co je jejich crew“ a „kam patří“ a je super se na to v hip-hopu podívat z hardcorové optiky.
Pak tu máme pár pecek, které mě dostaly opravdu hodně na kolena, což je například variace na skladbu „Válka růží“ od SPIRITUAL KVINTETu. Velké spojení akustické pacifistické aury, hardcorové zaťatosti a rapové štěkavosti. Takových skladeb je tu více, to zásadní tu ale není forma, ale texty a hardcoreové srdce potažené hoperskou kůží, což mě baví jako máloco. Jestli pro mě předchozí dva roky byly v tomto stylu ve znamení VLADIMIRA 518 a jeho „Idiota“, dobu před tím jsem trávil s KŘIKEM Z TICHA, tak teď najíždí zcela jistě má éra zvaná MEMENTO MORI.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.
Low-key scandi thriller o druhém největším vyšetřování v dějinách Švédska má pár dramaturgických botiček, ale svým důrazem na skvělé postavy a trpělivě budovanou atmosféru odhodlaného zoufalství dokáže ve finále trefit na solar. Silná a poctivá minisérie!
Krásno vyšlo včera, na výročie obety Jana Palacha. Ak chcete mať zimomriavky z počúvania slovenského metalu, čo najskôr si dajte tento prvý veľký domáci album tohto roka.
Nelze jimi pohrdat, musíte je milovat! Bezejmenná novinka nepřekvapí ve smyslu žánrových změn, ale přijde mi rafinovanější a propracovanější než kdy předtím. Rozhodně však ne na úkor intenzity a nekompromisního přístupu. Tady vše při starém a dobrém!
Už pár dnů mě trápí teploty, tak se nořím do hojivého babylonského bláta těchto Belgičanů. Ve své drone doomové přísnosti je to krásný, bezmála hřejivý delirický zážitek, který jedním dechem proklíná i povznáší, elegantně tančí i trpí v křečích.
I přes původní vize, že nová deska Nicka Cavea ponese optimistickou auru, propadá se "Wild God" do pochmurných nálad a svou tísnivou atmosférou umí sevřít posluchače do kleští. Přesto je "Wild God" o kus písničkovější než minulé desky, což je za mě dobře.